Директор Завода истакао је да се прошле године Србија на Глобалном индексу иновација, који ажурира Светска организација за интелектуалну својину попела за две степенице више и сада заузима 55. место од 120 земаља. Осврћући се на рад Завода током 2018. године, господин Марић подвукао је да се доста радило на дигитализацији пословања Завода и да је посебан труд уложен у унапређење услуге онлајн подношења пријава права индустријске својине.
Присутнима се потом обратио проф. др Тибор Сабо, помоћник министра за науку у Министарству просвете, науке и технолошког развоја који је најавио доношење два нова закона, и то Закона о фонду за науку чије усвајање се ускоро очекује, као и закона којим се регулише научно-истраживачка делатност. Такође, истакао је да је Србија направила значајан помак у последње три године по броју објављених научних радова. Честитајући Заводу годишњицу пожелео је да рангирање земље по бруто националном дохотку, а тренутно је Србија на 89. месту, прати бар делимично напредак остварен на Глобалном индексу иновација.
У другом делу свечаности додељене су годишње награде Светске организације за интелектуалну својину за патент, индустријски дизајн, монографско дело/студијску изложбу у области друштвено-хуманистичких наука, проналазак остварен од стране ученика средњих школа, као и за правно лице са највећим интезитетом коришћења међународног система регистрације жигова.
У категорији проналазача или групе проналазача за патент, прво место припало је др Јадрану Бандићу, пластичном хирургу и проф. др Ђури Коруги, пиониру у области нанотехнологија и оснивачу Центра за молекуларне машине на Машинском факултету Универзитета у Београду, за проналазак под називом „Аналитичке методе процене ткива“. Победник у оквиру категорије за правна лица за регистровани дизајн је компанија „SOMAGROUP“ д.о.о. из Београда, која је носилац 5 међународно регистрованих индустријских дизајна за комадни намештај који се извози на тржиште Европске уније. У категорији аутора за монографско дело/студијску изложбу са каталогом у области друштвено хуманистичких наука добитница награде је др Горица Љубенов, дипломирани архитекта из Београда, за студијску изложбу и пратећу монографију/каталог који су посвећени традиционалном градитељском знању и наслеђу на Старој планини, које представља природно добро од изузетног значаја. У категорији ученика или групе ученика средње школе за проналазак награђена је Сара Милошевић, ученица трећег разреда Гимназије у Инђији, за проналазак под називом „Модификација баријум титаната допираног лантаном и потенцијална примена“. У категорији за изузетно домаће правно лице са највећим интензитетом коришћења међународног система регистрације жигова у протеклих годину дана награда је припала привредном друштву за производњу, прераду и промет „NELLI“ д.о.о. из Лознице. Више о добитницима награда можете прочитати
овде.
У наставку је Горан Јовић, директор Регионалне привредне коморе Јабланичког и Пчињског управног округа на примеру Лесковачког домаћег ајвара презентовао како је регистрација ознаком географског порекла допринела промоцији и већем пласману овог производа на тржишту. Током свечаности, у знак захвалности на преданом раду, уручени су пригодни поклони нашим драгим колегама који су се пензионисали током 2016. и 2017. године. Својим наступом, свечаност су увеличали чланови дуа „Чаробне жице“, Валентина Кремпатић и Милун Шуњеварић, ученици музичке школе „Јосип Славенски“ из Београда.