Након подношења пријаве за признање жига, Завод ће испитати да ли пријава садржи све битне елементе:
- захтев за признање жига – попуњен Образац Ж-1 PDF (Образац Ж-1 MS Word) са изгледом знака за који се тражи заштита
- списак робе, односно услуга на које се знак односи (пример списка)
- доказ о плаћеној такси
Уколико пријава садржи све битне елементе, Завод ће унети податке из пријаве у Е-регистар жигова, који се ажурира у року од 24 часа, уз додељивање Ж броја. Датум уписа уједно је и датум стицања права првенства на пријављени знак. Ако неки од елемената пријаве недостаје, подносилац пријаве биће позван да пријаву употпуни.
Уверење о поднетој пријави
Од тренутка уписа пријаве у Е-регистар, подносилац може уз плаћање одговарајуће таксе да затражи издавање потврде од Завода да је поднео пријаву за признање жига. Потврда у форми уверења ће му бити прослеђена у року од неколико дана. Такса за уверење се плаћа према Тарифном броју 119 Закона о републичким административним таксама
Формално испитивање пријаве
Формална уредност се односи на испитивање уредности самог захтева и достављених прилога: да ли је достављен адекватан знак, да ли су адекватно наведене боје, да ли су робе/услуге адекватно класификоване и сл. Ако постоје недостаци, Завод ће резултатом испитивања позвати подносиоца пријаве да пријаву у одређеном року уреди. Уколико подносилац пријаве у остављеном року не уреди пријаву како му је Завод предложио, његова пријава ће бити одбачена. Уколико подносилац пријаве у остављеном року уреди пријаву на начин како му је Завод предложио, Завод ће прећи на суштинско испитивање пријаве.
Суштинско испитивање пријаве
Суштинско испитивање подразумева испитивање да ли су испуњени услови за заштиту знака жигом (чл. 4. Закона о жиговима, преузмите Закон о жиговима) односно да ли постоје разлози за одбијање заштите прописани чл. 5, 6. и 7. Закона о жиговима.
У току суштинског испитивања пријаве за признање жига, Завод ће поред подобности знака, испитивати и сличност знака са знацима из раније поднетих пријава за признање жига и са већ регистрованим жиговима.
Резултат испитивања
Уколико Завод утврди да знак из неког разлога не испуњава услове за заштиту жигом, обавестиће о тим разлозима подносиоца пријаве у писаној форми – Резултатом испитивања, остављајући му примерен рок за одговор. Након пријема Резултата испитивања подносилац доставља своје изјашњење у остављеном року. Уколико није у могућности да одговори у року, потребно је да уз плаћање одговарајуће таксе (Тарифни број 122) тражи продужење рока.
Одговор на резултат испитивања
У одговору на резултат испитивања, подносилац пријаве најпре треба да наведе број предмета (Ж-број) на који се одговор односи. Затим, може да наведе разлоге због којих се не слаже са аргументима Завода и због чега сматра да знак може да се региструје. У зависности од разлога који су наведени у резултату испитивања, подносилац пријаве може да отклони сметњу према датим упутствима, нпр. да ограничи списак робе и услуга, уклони небитни део знака, достави доказ о стеченој дистинктивности знака, достави писмено одобрење надлежног органа или писмо сагласности носиоца ранијег жига.
Уколико подносилац пријаве не одговори Заводу на Резултат испитивања, или одговори али Завод остане при свом раније изнетом мишљењу, пријава ће бити одбијена.
Писмо сагласности
Писмо сагласности је писана изјава воље носиоца ранијег жига којим он даје сагласност за заштиту конкретног знака. Писмо сагласности се мора доставити у оригиналу и треба да садржи:
- број раније регистрације жига са подацима о носиоцу жига, односно даваоцу сагласности;
- број пријаве жига за коју се даје сагласност са подацима о подносиоцу захтева за признање жига;
- назначење робе односно услуга за које се даје сагласност;
- изјаву сагласности за регистрацију конкретног знака;
- потпис носиоца ранијег жига/овлашћеног лица у правном лицу и датум издавања сагласности.
Потребно је напоменути да достављање сагласности носиоца ранијег права не значи аутоматски да ће знак моћи да се региструје. Завод ће дату сагласност ставити у контекст свих осталих услова за заштиту знака жигом, те према свим околностима конкретног случаја одлучити да ли постоји вероватноћа довођења у везу, односно настанка забуне.
Уколико је писмо на страном језику, неопходно је доставити превод од стране овлашћеног судског тумача.
Носилац ранијег жига није у обавези да да сагласност.
Стручна помоћ у вези са овом процедуром може се добити ангажовањем неког од заступника са листе заступника на нашем сајту.
Објава у службеном гласилу
Ако не постоје разлози за одбијање пријаве, подаци из пријаве објављују се у службеном гласилу Завода – Гласнику интелектуалне својине који се издаје два пута месечно (објављују се број пријаве, датум подношења пријаве, подаци о подносиоцу пријаве, изглед знака, списак робе, односно услуга на које се знак односи). Од датума објаве пријаве почиње да тече рок од три месеца током кога носилац ранијег права може уложити приговор на исту.
Регистрација жига
По протеку три месеца, уколико није поднет приговор према члану 7. Закона о жиговима или је приговор коначном одлуком одбачен или одбијен, Завод ће позвати подносиоца пријаве да на име регистрације жига плати прописану таксу у одређеном року и достави доказ о плаћању (нпр. уплатницу или извод из банке, довољна је копија).
По пријему доказа о уплати такси Завод ће регистровати жиг, уписати жиг у Е-Регистар Завода и издати пријавиоцу исправу о жигу која има карактер решења у управном поступку. Ако подносилац пријаве не достави доказе о плаћеној такси у прописаном року, Завод ће обуставити поступак.
Жиг се стиче даном уписа у Регистар жигова, а траје 10 година рачунајући од датума подношења пријаве, са могућношћу продужења важења за наредних 10 година неограничени број пута уз подношење захтева за продужење жига и плаћене таксе за продужење за наардених 10 година.
Решење о одбијању
Ако подносилац пријаве не поступи по захтеву Завода датом у Резултату испитивања, или поступи, а Завод и даље сматра да се жиг у целини и за поједине робе, односно услуге не може регистровати, решењем ће одбити пријаву у целини или делимично.
Управни спор
Против одлуке Завода (решења којим се окончава поступак) може се покренути управни спор подношењем тужбе Управном суду у року од 30 дана од дана пријема одлуке.
Жалба
Против одлука Завода које су донете применом Закона о жиговима („Сл. Гласник РС“, бр. 6/20), не може се изјавити жалба али се може покренути управни спор подношењем тужбе Управном суду.
Колико траје поступак?
Уколико Завод не наиђе на чињеницу због које је неопходно писати Резултат испитивања или не постоји нека друга сметња за регистрацију, обично прође 6 месеци до дана регистрације. Уколико је пријава неуредна, постоје разлози за евентуално одбијање заштите или дође до прекида поступка због претходног питања, поступак може трајати и дуже од 6 месеци.